Past Recipients

Excellence in Staff Service Award

1992 Lynn Buege, Betty Cummings, Karen Liska, Jerome McCarty, Marti Moon
1993 Pam Derry, Robert Donaldson, Thomas Griffin, Pablo LaValle, Jamie Rutledge
1994 Cynthia Avery, Margaret Fillion, James Foulke, Lisa Jones, Lisa Payton
1995 Kurt Hill, Terry Hull, Ali Mashayekhi, Kent Pruss, Virginia Wait
1996 Wayne Baer, Kathryn DeWitt, Catharine June, Virginia Konz, Charles Woolley, and team of Kaye Voss sand Judy Rocco
1997 Joseph Krasny, Edward Birdsall, Sharon Burch, Mary Kurta, Maria Steele, Anna Babbitt
1998 Janet Kemp-Grenier, Katherine Stolaruk, Deborah Swartz, Kelly Cormier, Henia Kamil
1999 Shekinah Errington, Kathleen Friedrichs, Claudia Hill, Linda Jaarda, Linda Owens, and team of Laraba Kendig, Kevin Worth, Zacharias Platsis, Ying Qi, Keith Mc Intyre
2000 Susan Ederer, Karen Richardson, Shirley McCoy, and team of Keith Bowerman, Terre Briggs, Timothy Brock, Phillip Collica, William Knudsen, James Kulman Jr., Dennis Schweiger, Frederick Sequin, Steven Sostrom
2001 Michael Africa, Brian Johnson, Pamela Linderman, Derrick Scott, Beth Stalnaker
2002 Marcella Brighton, Celia Eidex, Nonna Hamilton, Lori Haskins, William Knudsen, Jeanne Patterson
2003 Kay Drake, Denise DuPrie, Melissa Eljamal, Dennis Grimard, Margie Lesser, Tom Yavaraski and team of Warren Eaton, William Kirkpatrick, Kent Pruss
2004 Laura Bracken, Keumsung Chung, Linda Cox, Leigh McGrath, Jeanne Murabito, Hans VanSumeren and team of Sue Gow, Susanne Davis, Shanna Jessee, Laura Elgas and Cynthia Quann-White (ME Academic Services Office)
2005 Sharon Bauerle, Tina Picano Blay, Steve Erskine, Darryl Koch, David McLean, Mike Nazareth, Randall Rabourn and Sandra Staneff
2006 Linda Forsyth, Chris Konrad, Terry Larrow, Lyonel Milton, Beverly Monaghan, Tina Truskowski, and team of Janet Lineer, Jill Miller and Linda Nagy
2007 Shelly Crundwell, Wanda Dobberstein, John Eder, Peggy Jo Gramer, Nicole Heffernan, Linda Peterson
2008 Mercedes Barcia, Bruce Block, Stacie Edington, Eric Kirk, Lorelle Meadows, Yan Wang
2009 Amy Conger, Frank Lee, Chuck Nicholas, Dennis Schweiger, Jennifer Wegner
2010 Christopher Chartier, Charles Edmonson, Renee Hilgendorf, Susan Hill, Andria Rose
2011 Brandon Baier, Candy Ellis, Angela Farrehi, Michele Mahler, Denise Phelps, Rebecca Turanski
2012 Kerri Boivin, Sarah Flynn, Warren Noone, Elizabeth Wagner
2013 Mary Gilbert, Patricia Mackmiller, Nick Mast, Melissa Terwilliger, Bonni Viets
2014 Lin Cargo, Jacob Hayward, Mary Nehls-Frumkin, Colleen Root, Jessica Taylor
2015 Michelle Beaudry, John Getsoian, Ovidiu Toader
2016 Matt Blank, Pat Brainard, Rod Capps, Betty Lawson, Kimberly Mann, Stevan Pirkovic, Cristina Sanchez and Patti Vogel
2017 Rachel Armstrong, Rachael Ristau, Phil Treib and team of Kim Elliott, Tiffany Porties and Shira Washington
2018 Gwen Brown, Sherry Brueger, Andrew LeMarbe, Mike Stander, Debbie Taylou, and team of Emily Aiken, Jill Coughlin, Maren Haas, Matt Hancock, Elizabeth Mekaru, and Mariam Negaran